بزن بریم
منوی دسته بندی

ادبی

ادبی

موجودات عجیب افسانه ای پارسیان

امروز قرار است سفرشگفت‌انگیزی داشته باشیم به دنیای هیجان‌انگیز این افسانه‌ها. از آنجا که هر کدام از این شخصیت‌ها و عناصر، نقش تاثیرگذاری در جذاب و پرکشش کردنِ قصه‌های کهنی دارد که بخش مهمی از کودکی‌هایمان را شکل داده، مرور دوباره‌شان خالی از لطف نیست. با ما همراه باشیـد.

ادبی سنتی

جانوران اساطیری در ایران

هر جانور اساطیری در اندیشه باستان دارای نیروی سحرآمیز و فرمانروای قلمرو خویشتن است. انسان از ابتدا به نیروهای این جانوران اساطیری غبطه خورده و برای دستیابی به آنها کوشیده است.

ادبی

تفاوت ژانر با مکتب ادبی چیست؟

ژانر (یا گونه) ادبی اصطلاحی است که برای طبقه‌بندی نوشته‌های ادبی براساس تکنیک‌ها، جزئیات، لحن، نوع فضاسازی و محتوای ارائه شده توسط نویسنده، یا حتی حجم کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور کلی و حدودی، از حال‌وهوا و فضای داستان و اتفاقات داخل آن خبر می‌دهد. ژانر نسبت به دو اصطلاح دیگر کلی‌تر و عمومی‌تر است و به خواننده، تنها طرح اولیه‌ای از داستان می‌دهد.

ادبی

آشنایی با مکاتب ادبی جهان

از آثار مهم اگزیستانسیالیسم می توان تهوع از “سارتر” را نام برد. متأسفانه به اشتباه در اذهان عموم این طور جا افتاده که این فلسفه در واقع فلسفه مرگ و نا امیدی و بیهودگی است.

ادبی فرهنگی

ادبیات چیست

کوشش‌های بسیاری برای تعریف ادبیات صورت گرفته است. به عنوان مثال، ادبیات را می‌توان نوشته‌ای تخیلی به معنای داستان یا نوشته‌ای که حقیقی نیست تعریف کرد. که این تعریف کاملی نیست.

ادبی فرهنگی

ادبیات و فرهنگ

بهتر است گفته ام را با سخنی از لوکاچ شروع کنم؛ «از آنجا که انسان فقط در متن شرایط تاریخی و اجتماعی خود زیست می کند، رویکرد زیباشناسی به سیاست اجتناب ناپذیر است… هر عمل، اندیشه و عاطفه آدمی به طور تفکیک ناپذیری با سیاست درهم آمیخته است.