زنان شاغل » پیشنهادهای مفید برای زندگی بهتر بانوان شاغل

زنان شاغل

مطالعات زنان ، اخبار زنان ، فرهنگ مهربانی ، مدیریت تنهایی، زنان شاغل

پیشنهادهای مفید برای زندگی بهتر بانوان شاغل

پیشنهادهای مفید برای زندگی بهتر بانوان شاغل

امروز در اکثر کشورهای پیشرفته ۸۵ درصد زنان ۲۵ تا ۴۹ سال درکنار زندگی خانوادگی خود، زندگی حرفه ای شان را نیز دنبال می کنند. مادران شاغل عموما تلاش می کنند از پرستار بچه یا مهدها یا اطرافیان برای هماهنگ کردن کار و کودکشان، کمک بگیرند.

خانم خسته و کوفته روی کاناپه می نشیند و برای لحظه ای چشم هایش را می بندد. آنقدر خسته است که همیشه در این شرایط خوابش می برد اما امشب به جای خواب باران اشک سرازیر می شود. کار بیرون از منزل، بچه داری، شوهرداری و کارهای خانه امانش را بریده، زندگی شغلی و شخصی او از تعادل خارج شده و دیگر هیچ وقتی برای خودش ندارد.آیا باید ادامه دهد یا از خیر سال ها کار، تحصیل و تجربه بگذرد؟
وضعیت زندگی امروزه به خصوص در کلان شهر ها به گونه ای است که کار کردن مرد به تنهایی نمی تواند کفاف زندگی را بدهد و زنها مجبورند همپای مردها کار کنند تا بتواند از پس مخارج زندگی و پرداخت اقساط منزل و شهریه مدرسه بچه ها بر آیند.
در گذشته هایی بسیار دور مردم زندگی های بسیار ساده داشتند و دسته جمعی زندگی می کردند و خبری از چشم و هم چشمی های امروزه نبود و کارها همه مردانه بود و زنان به دلیل داشتن جسمی ضعیف امور خانه را به دست گرفته بودند اما کم کم با پیشرفت جامعه و به وجود آمدن کارهایی که زنان هم می توانستند انجام دهند زنان نیز به جامعه راه پیدا کردند ولی همچنان نقش خود را در منزل به عنوان همسر و مادر حفظ کردند و اینگونه شد که امروزه ما در جامعه با زنانی مواجه هستیم که هم خانه دار هستند و هم کارمند و فشار مضاعفی را تحمل می کنند.زنان شاغل

راه حل هایی برای زندگی بهتر زنان شاغل

توانایی هماهنگ کردن زندگی حرفه ای خسته کننده با زندگی خانوادگی کاملا منظم یک شاهکار است؛ مخصوصا اگر خانم خانه، مادر هم باشد.
امروز در اکثر کشورهای پیشرفته ۸۵ درصد زنان ۲۵ تا ۴۹ سال درکنار زندگی خانوادگی خود، زندگی حرفه ای شان را نیز دنبال می کنند. مادران شاغل عموما تلاش می کنند از پرستار بچه یا مهدها یا اطرافیان برای هماهنگ کردن کار و کودکشان، کمک بگیرند.
معمولا در این شرایط استرس زیاد می شود و اگر رسیدگی به والدین سالمند و مشکلات مالی هم اضافه شود زندگی شخصی خانم به شدت مختل می شود. کنترل اوضاع و ایجاد تعادل تنها راه برگرداندن شادی به زندگی است که البته کار راحتی هم نیست اما شدنی است.
مشاغل شیفتی، کارهایی که ساعت کار ثابتی ندارند(مثل گروه پزشکی ویا پلیس)، مشاغل بین المللی که افراد باید دایم آن لاین باشند،ساعات کاری طولانی و اضافه کار اجباری و تغییر در نقش خانوادگی (مثل نگهداری از بچه ها در بعضی ساعات شبانه روز توسط پدر) همگی باعث می شوند زنان برای رسیدگی به خود و ارتباط با فامیل و دوستان با کمبود وقت روبه رو شوند و همین کاهش ارتباطات خانوادگی و تضعیف سیستم حمایتی روحیه زنان را کسل کرده و آنها را خسته می کند. خستگی جسمی و روحی، از دست دادن لحظات زیبا و برگشت ناپذیر زندگی مثل تولد ها، شب یلدا، سالگرد ازدواج و…، کم شدن دوستان به تدریج فرد را تک بعدی کرده و بعد از مدتی سردی بر زندگی حاکم می شود که عواقب خوبی به همراه ندارد. برای ایجاد تعادل زودتر دست به کار شوید.
برای آنکه رییس خود را همیشه راضی نگاه دارید و به او اثبات کنید که بسیار موثر هستید روزهایی که وقت بیشتری دارید زودتر به محل کار بیایید و دیرتر آن را ترک کنید تا اگر روزی مجبورید کمی دیرتر بیایید و زودتر به خانه بازگردید، کسی شما را سرزنش نکند.

کارشناسان برای شما پیشنهاداتی در زمینه کار و زندگی دارند:

اولویت های زندگی تان را مشخص کنید
مشخص کردن اولویت ها به طور واضح و روشن، اولین و ضروری ترین مرحله در حفظ تعادل در زندگی است. نکته مهم در این زمینه آن است که مشخص کنید می خواهید اولویت های واقعی شما چه باشند نه این که فکر و تخیل خود را از اولویت مطرح کنید. برای تمرین مشخص کنید. اگر قرار باشد زندگی تان فقط و فقط بر روی یک چیز متمرکز شود، آن چیست؟ و دومین، سومین، چهارمین و پنجمین؟ اگر صادقانه و با فکر پاسخ دهید پنج اولویت اصلی شما مشخص می شود که ممکن است این موارد را شامل شود:فرزندان، شوهر، شغل، ارتباطات، مسا یل مذهبی، سلامت، ورزش، هنر، سرگرمی و سفر. حالا یاد بگیرید در حین کار روی هر اولویت تمام تمرکزتان را فقط روی همان داشته باشید مثلا وقتی با بچه ها هستید به کار فکر نکنید و تمام فکرتان با آنها باشد.
کارهای غیرضروری را حذف کنید. وقتی اولویت مشخص کردید، متوجه می شوید روی بعضی کارهایی که اولویت ندارند زیاد وقت صرف می کنید. مثلا بعد از بچه دار شدن بهتر است تماشای تلویزیون را کمتر کنید.

مدیریت زمان را فراموش نکنید
برنامه ریزی داشته باشید زمان می تواند بهترین دوست و بهترین دشمن شما باشد. در صورتی که شما هم مادر هستید هم یک زن شاغل بهتر است از زمان بهترین بهره را ببرید. کارهای خانه را سازماندهی کرده و با برنامه انجام دهید. برای پخت غذا و خرید، فهرست تهیه کنید تا اتلاف وقت نشود بسیاری از زنان شاغل در روز جمعه برای تمامی هفته غذا می پزند و آنها را در فریزر آماده نگاه می دارند تا هر روز مجبور نباشند ساعاتی را به پخت غذا اختصاص دهند و شب که باز می گردند به جای آنکه غذا درست کنند می توانند تنها غذا را گرم کرده و ساعات باقی مانده خود را به آماده کردن لباس ها و برنامه های درسی فرزندشان اختصاص دهند.
از سوی دیگر سعی می کنند صبح ها زودتر از خواب بیدار شوند و برخی از کارهای ضروری مثل امور بانکی و… را در اول وقت اداری انجام دهند. از کارتان ندزدید مادربودن به این معنی نیست که شما کمتر از یک حقوق بگیر بدون فرزند کار کنید. جالب است بدانید مادران شاغل بیش از زنان شاغل می توانند تمرکز و تحرک داشته باشند. برای آنکه رییس خود را همیشه راضی نگاه دارید و به او اثبات کنید که بسیار موثر هستید روزهایی که وقت بیشتری دارید زودتر به محل کار بیایید و دیرتر آن را ترک کنید تا اگر روزی مجبورید کمی دیرتر بیایید و زودتر به خانه بازگردید، کسی شما را سرزنش نکند. البته همیشه این موضوع را درنظر بگیرید که شما یک زندگی خانوادگی هم دارید و نباید در صورت اصرار همکاران، ساعات متعلق به اعضای خانواده را به کارتان ببخشید. وقت شناس باشید برای آنکه هم خانواده و هم رییس خود را راضی نگه دارید بهترین راه حل آن است که هر کاری را در زمان خودش انجام دهید. در خانه کارهای اداری را فراموش کنید و در اداره مرتبا به خانه زنگ نزنید. بدین ترتیب شما می توانید بیشترین استفاده را از ساعات خود ببرید و موثر باشید در صورتی که شما روزی مجبور بودید کارهای اداره تان را به منزل ببرید بهتر است صبح این موضوع را با اعضای خانواده در میان بگذارید و نظر آنها را جلب کنید. از سوی دیگر اگر کودکان شما عادت دارند بدون هیچ دلیلی بعدازظهرها به محل کار شما بیایند، بهتر است این عادت را متوقف کنید. تنها در صورتی که کار ضروری پیش آمد، اعضای خانود ه تان می توانند به محل کارتان مراجعه کنند یا با شما تماس بگیرند. برعکس در صورتی که رییس و همکارانتان عادت دارند، خارج از وقت اداری با شما تماس بگیرند بهترین کار این است که وقتی در خانه هستید تلفن همراهتان را خاموش کنید یا تنها به sms جواب دهید. استراحت کنید نباید تمامی انرژی خود را صرف زندگی خانوادگی و کاری تان کنید. گرچه هر دوی آنها به شما نیاز مبرم دارند اما فراموش نکنید که شما هم باید برای خودتان وقتی قایل شوید.

هویت تان را فراموش نکنید!
مادربودن، همسربودن و یک زن شاغل بودن نباید موجب شود که شما تبدیل به یک برده شوید. شما باید زنانگی خود را همیشه حفظ کنید. بسیاری از زنان عادت دارند از خود بزنند و فداکاری کنند تا دیگران در آسایش باشند. اما این کار چندان صحیح نیست. لذت های زنانه را همیشه در خود زنده نگاه دارید. هرچند وقت یک بار به آرایشگاه بروید و برای خودتان هم لباس های شیک بخرید. شما یک زن هستید و سعی کنید با غرور یک زن باقی بمانید.
خودتان را مقصر ندانید هیچ زنی قادر نیست هم کارهای منزل و هم کارهای اداری خود را بدون هیچ کم و کاستی با هم هماهنگ کند. خود را مقصر ندانید. اگر امروز خسته اید و قادر نیستید آشپزی کنید، اشکالی ندارد اگر هرچند وقت یک بار پیتزا سفارش دهید یا غذای حاضری بخورید.

 

زمان شخصی داشته باشید
اگر کار، انجمن اولیا و مربیان و یا وقت دکتر برایتان مهم است باید به همان اندازه برای زمان شخصی خودتان هم ارزش قایل شوید. برای روابط با دیگران حتما وقت خاصی در نظر بگیرید و نگذارید کار مانع شود. اگر دایما کار، ساعات شخصی شما را بهم می زند در کارتان تغییر ایجاد کنید:ساعت یا حجم آن را کم کرده، مسوولیت تان را کمتر کرده و هر تغییری که به نفع ساعات شخصی است انجام دهید چون حفظ زمان شخصی باعث رضایت بیشتر در کار و زندگی شخصی شده، خلاقیت و تولید را بالا می برد.
تفریح و آرامش به برنامه ریزی احتیاج دارد. این دو جزو اصول ضروری یک زندگی متعادل هستند. این موضوع برای هر کس اختصاصی تعریف می شود:کلاس موسیقی، کارهای هنری، یوگا، صرف عصرانه با همسر یا دوست قدیمی بیرون از منزل. ورزش را فراموش نکنید چون تاثیر آن عالی است. اگر باور داشته باشید که مهمترین موضوع در زندگی شادی است برای این کارها وقت در نظر می گیرید.

روی کمک همسرتان حساب باز کنید
کمک بگیرید کارکردن تصمیمی است که شما به همراه همسرتان آن را گرفته اید. پس از او در کارهای خانه و رسیدگی به امور فرزندان نیز کمک بگیرید. شستن ظروف، آماد ه کردن غذا، جاروکردن، بردن و آوردن کودکان به مدرسه و حمام کردن کوچولوها وظایفی هستند که بهتر است آنها را با همسرتان تقسیم کنید تا موفق باشید. در صورتی که شما کمبود مالی ندارید می توانید از پرستار بچه یا خدمتکار برای رسیدگی به امور منزل نیز کمک بگیرید. بدین ترتیب شما وقت آزاد بیشتری خواهید داشت. خودتان را مقصر ندانید هیچ زنی قادر نیست هم کارهای منزل و هم کارهای اداری خود را بدون هیچ کم و کاستی با هم هماهنگ کند. خود را مقصر ندانید. اگر امروز خسته اید و قادر نیستید آشپزی کنید، اشکالی ندارد اگر هرچند وقت یک بار پیتزا سفارش دهید یا غذای حاضری بخورید.

تبیانمطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذاریداینماد
حقوق تمامی مطالب منتشره متعلق به سایت و گردانندگان آن می باشد.