زنان شاغل » آموزش باتیک یا نقاشی روی پارچه و ساتن

زنان شاغل

مطالعات زنان ، اخبار زنان ، فرهنگ مهربانی ، مدیریت تنهایی، زنان شاغل

آموزش باتیک یا نقاشی روی پارچه و ساتن

آموزش باتیک یا نقاشی روی پارچه و ساتن

نقاشی روی پارچه یکی از پر کاربردترین نقاشی ها برای زیبایی بیشتر لباس و قابل استفاده بر روی تمامی البسه می باشد.

وسایل لازم

رنگهای اکریلیک به صورت متالیک-صدفی-فسفری و ساده در بازار موجود است که شما بنا به سلیقه و طرح خود ان را انتخاب می کنید.برای رقیق کردن رنگ از آب استفاده می شود.
بیندر جهت تثبیت کردن رنگ روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.بیندر را باید با رنگ مخلوط و از ان استفاده کرد.
چسب dm5 چسبی است که بعد از خشک شدن بی رنگ می شود و برای برجسته کردن کار استفاده می شود.
اورینت خمیری است که برای برجسته کردن کار استفاده می شود. به جای ان می توان از مواد پفکی هم استفاده کرد.
اتو برای ثابت شدن رنگ باید در انتها کار را از پشت اتو کرد.در صورت ممکن نبودن می توان از سشوار نیز استفاده کرد.

توضیح کار
در ابتدا طرح را به روی پارچه منتقل کنید.
لازم به توضیح است که انتقال طرح به طرق مختلف انجام میشود.که برای پارچه هایی که از جنس نخ یا جیر یا فوتر باشند به شیوه زیر عمل میکنیم.
پارچه سفید یا مشکی نازک:طرح را زیر پارچه قرار داده و با استفاده از ۱ مداد نرم کمرنگ آنرا منتقل میکنیم .در ضمن پارچه را با سوزن به طرح وصل کنید تا جابجا نشود.
پارچه مشکی ضخیم : انتقال بوسیله کاربن زرد یا سفید خیاطی.
پارچه جیر یا فوتر:طرح را روی کاغذ پوستی کشیده پشت کار قرار داده و روی طرح را کوکهای ریز زده کاغذ را جدا می کنیم کوکها راهنمای ما هستند.و با یک مداد گچی طرح را کشیده کوکها را باز میکنیم.
طرح پارچه سفید تترون یا کتان انتقال دهید
تمام دور تا دور کار یعنی تمام جاهایی که با مداد منتقل کردید باید دور کشی بشه
دورکشی معمولا با رنگهای طلایی نقره ای و مسی و با قلم ظریف ۰۰۰ سر گرد انجام میشه.رنگ مورد نظر را در یکی از خانه های پالت ریخته و غلظت آنرا چک کنید.

اگر رنگ شما مثلا وینزور باشه خیلی غلیظ و اگر وستا باشه متوسط و گاهی هم خوب هست.غلظت رنگ به نوع پارچه هم بستگی داره.بعضی از پارچه ها رنگ رو میخورد در نتیجه رنگ باید رقیق تر شود.معمولا با غلظت لاک ناخن مناسبه.اگر غلیظ بود و خواستید رقیق کنید از یک قطره چکان استفاده کنید و ۱ قطره ۱ قطره اضافه کنید.رنگ را هم زده وقتی کاملا همگن بود شروع کنید.سر قلم مو راداخل رنگ زده و روی خطها دور کشی کنید قلم مو را کاملا عمود بر پارچه بگیری و فقط با سر آن رنگ را روی پارچه بگذاریدچرا که اگر افقی بگیرید خطی کلفت و با کثیف کاری ایجاد میشه تمرین کنید که خطوط طولانی بکشید و کمتر خط منقطع شود. حرکت رفت و برگشت اصلا انجام ندهید.مرتبا قلم مو را در قلم شور یا استکان شویید.تا رنگهای جمع شده در بالای قلم مو کار شما رو کثیف نکنه قلموی شما هم دیر تر خراب بشه.در پایان یا قطره جکان چند قطره آب روی رنگ باقی مانده بریزید و در خانه پالت را چسب بزنید.چسب کارتن.اگر مدت زیادی قراره کار نکنید چند قطره و اگر زمان کمتر ۱ قطره تا رنگ شما خشک نشه.

برای ساختن هر رنگی اول رنگ روشن رو ریخته و بعد رنگ تیره رو نوک سوزن نوک سوزن اضافه میکنیم.وقتی رنگی که دوست دارید به دست آمد غلظتش رو چک کنیدو شروع به کار میکنیم

با قلم ۱ و حرکات رفت و برگشت کامل رنگ کنید اما ابتدا مثلا ۱ محدوده ۱ سانت رو در نظر بگیرید کامل رنگ کنید دوباره ۱ سانت ادامه دهید .حرکت رفت و برگشت رنگ رو کامل به خورد پارچه میده.توجه داشته باشید که لبه های کار باید به دقت رنگ شود که رنگ داخل دور کشی نره که اگر بره دور کشی ما در این نقاط نازک به نظر میرسه و اگر فکر میکنید که ” خوب بعدا روش دوباره با طلایی میکشم درست میشه” با این کار مهارت دست شما بالا نمیره عزیزم!پس اگر در لبه ها مشکل دارید به آرامی و با قلم موی ۰۰ کار کنید در ابتدا.اما کم کم باید بتونید با ۱ هم کار کنید.هیچ نقطه سفیدی بین دور کشی و رنگ داخل باقی نمونه

کار روی ساتن
روی ساتن و ابریشم . سیلک و…… از رنگهای سیلک استفاده میشه و نه از اکرولیک.رنگهای سیلک غلیظ نیست و مثل آبه.برای کار روی این پارچه ها به گوتا(دور گیر مخصوص پارچه ) نیاز داریم .به این شکل که طرح رو روی پارچه منتقل میکنید . با گوتا ( در رنگهای مختلف وجود داره که بیشتر طلایی نقره ای مسی سیاه و بی رنگ استفاده میشه) تمام روی خطوط را کشیده به این کار گوتا کشی یا دور کشی یا دور گیری گفته میشه.نباید سر گوتا به پارچه خیلی فشار داده بشه ولی فاصله هم نداشته باشه گوتا کشی نیاز به تمرین زیادی داره در پارچه های نازکتر از یک طرف که گوتاکشی میکنیم کافیه اما برای پارچه های با ضخامت بالا باید بعد از گوتا کشی روی پارچه ۲۴ ساعت و گاهی بیشتر صبر کنید تا گوتا کاملا خشک بشه و پارچه را از پشت هم گوتا کشی کنید

این کار باید خیلی تمیز و با دقت انجام بشه که زیبای کار رو کم نکنه .علت گوتا کشی جلو گیری از نفوذ رنگ که بیرون طرح هست.چون رنگ سیلک به شدت روی پارچه حرکت میکنه و اصطلاحا رنگ می دوونه.بعد داخل کار رو شروع به رنگ آمیزی میکنیم اگر سطح مثلا گلبرگ مورد نظر اندازه کف دست یا بیشتر بود کمی با قم مو آب روی کار میزنیم تا کمی فقط کمی مرطوب بشه و رنگ رو روی آن میزنیم.امابرای کارهای کوچکتر آب استفاده نمیشه مگر ضخامت پارچه زیاد باشه.
در پایان کار و بعد از چند روز کار رو از پشت با اتو بدون بخار به مدت ۱۰ دقیقه اتو کنید.و تا ۱ ماه هم شستشو نکنید.

در باتیک سنتی به جای گوتا از پارافین جامد و موم عسل ( روی شعله ملایم در حد رسیدن به نقطه دود)استفاده میشد و در پایان کل کار آنرا لای کاغذ میگذاشتند و اتو میکردند پارافین آب میشد و جذب کاغذ میشد . مرتب کاغذهارو عوض میکردند و کارو تکرار میکردند تا پارافینی باقی نماند.پارافین رو با قلم مخصوص روی خطوط قرار میدادن.

85

منبع:انجمن خانوم گلمطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذاریداینماد
حقوق تمامی مطالب منتشره متعلق به سایت و گردانندگان آن می باشد.