زنان شاغل » آموزش نقاشی موزاییک یا معرق کاشی

زنان شاغل

مطالعات زنان ، اخبار زنان ، فرهنگ مهربانی ، مدیریت تنهایی، زنان شاغل

آموزش نقاشی موزاییک یا معرق کاشی

آموزش نقاشی موزاییک یا معرق کاشی

معرق کاشی یکی از زیباترین هنرهای اسلامی است و کاربردهای فراوانی دارد . از نمای ساختمان تا ظروف می توان از این هنر برای زیباسازی استفاده کرد.

لوازم مورد نیاز:

۱- بشقاب سفالی به قطر ۲۵ سانتی متر
۲- کاشی به رنگ زرد، نارنجی، سبز زرد، سبز صدری، مشکی
۳- سنباده
۴- چسب چوب
۵- انبر کاشی
۶- دوغاب سفید (پودر خاک سنگ، سیمان سفید، آب)

????????????????????????????????????????????????????????????

آموزش معرق کاشی

۱- ابتدا سطح بشقاب را با دقت سنباده بزنید تا اگر قسمت هایی از آن برجسته است با فضاهای دیگر یکنواخت شود. سپس ظرف را زیر آب گرفته و بشوئید تا کاملاً پاک شود. صبر کنید تا بشقاب خشک شود.
۲- برای انتقال طرح روی سطح بشقاب ابتدا، یک دایره به فاصله ی یک سانتی متر از لبه ی بشقاب به کمک پرگار بکشید، سپس از روی همین دایره رسم شده یک دایره ی دیگر به قطر ۱/۵ سانتی متر به داخل رسم کنید. همچنین از مرکز بشقاب دایره ای به اندازه ی ۲ سانتی متر رسم کنید که بتوانید آن را به ۱۲ قسمت تقسیم کنید. ۶ شکل که در تصویر دیده می شود که از تداخل ۲ نیم دایره ایجاد شده به صورت کامل و ۶ عدد را به صورت نیمه در نظر بگیرید، در بالای ۶ بته جقه ترسیم کنید.

03
۳- برای شروع کاشی کاری بهتر است ابتدا از لبه ی بیرونی بشقاب شروع به چیدن کاشی کنید و آن را با کاشی یک چهارم بچینید.
۴- برای لایه بعدی می توانید کاشی را از قطر به ۲ قسمت تقسیم کنید و دوباره هر قسمت را به ۲ نیمه دیگر خرد کنید که به شکل مثلث دربیاید. دایره سوم را نیز با کاشی های خرد دلخواه پر کنید، سپس بته جقه ها را با کاشی خرد مشکی پر کنید.

04
۵- سپس بته جقه ها را با کاشی خرد مشکی پر کنید.

05
۶- ادامه ی طرح را نیز به سلیقه ی خود می توانید از رنگ های تیره و روشن خرد شده، استفاده کنید یا مانند تصویر با چسب چوب بچسبانید. می توانید فضای کوچک باقی مانده را با کاشی مشکی خرد شده پر کنید.

06
۷- درخاتمه بعد از خشک شدن چسب زیر کاشی ها، از دوغاب برای پرکردن فضای بین کاشی ها استفاده کنید و بلافاصله با دستمال اضافه های آن را پاک کنید.

07

 

نکته ها:

انواع دوغ آب

۱- دوغ آب سفید: پودر خاک سنگ به همراه سیمان سفید.
۲- دوغ آب رنگی با پودر رنگ: ابتدا پودر رنگ را در آب حل کنید سپس پودر خاک سنگ و سیمان سفید را به آن اضافه کنید. لازم به تذکر است پودر رنگ پس از خشک شدن چندین درجه روشن شود.
۳- دوغ آب رنگی با اکریلیک: ابتدا همان دوغ آب سفید که پودر خاک سنگ و سیمان است را بر روی کار بدهید، پس از دو روز که از خشک شدن دوغ آب گذشت رنگ اکریلیک را با مقدار کمی آب رقیق کرده و به روی کار بریزید و با قلم مو بزنید، سپس بلافاصله دستمال بکشید.
۴- دوغ آب طوسی یا خاکستری: پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه
۵- دوغ آب سیاه: پودر خاک سنگ به همراه سیمان سیاه و رنگ اکریلیک مشکی. دلیل استفاده از سیمان سیاه در این دوغ آب این است که به علت تیرگی، رنگی مشکی را سریع تر جذب می کند.

مراحل تهیه دوغ آب:

میزان پودر خاک سنگ و سیمان چه سیاه و چه سفید مساوی است، هم می توانید از پیمانه و هم از مشت دست استفاده کنید. این مواد را با هم مخلوط کرده تا به صورت پودر یکنواختی شود. سپس مقداری از آن را داخل ظرفی ریخته و کم کم به آن آب اضافه کنید تا به صورت یک مایع با چگالی بالا برای سطوح صاف و چگالی متوسط برای سطوح سفالی تبدیل شود. سپس دوغ آب را بر روی سطح مورد نظر بریزید و بگذارید ۳ تا ۴ دقیقه بگذرد بعد از زمان ذکر شده اضافات را از روی کار یا دست جمع کنید و مجدداً ۳ الی ۴ دقیقه صبر کنید و بعد روی سطح جسم مورد نظر را با دستمال تمیز کنید.
لازم به ذکر است چون پودر خاک سنگ و سیمان به شکل پودر است روی کاشی باقی می ماند که پس از ۲ الی ۳ روز دستمال مرطوب بکشید تا برق کاشی و لعاب آن کاملاً به شکل عادی باز گردد.
منبع:نشریه بانومطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذاریداینماد
حقوق تمامی مطالب منتشره متعلق به سایت و گردانندگان آن می باشد.