زنان شاغل » حضور زنان در مجلس تضمین می شود

زنان شاغل

مجله اینترنتی بانوان شاغل ایرانی

حضور زنان در مجلس تضمین می شود

حضور زنان در مجلس تضمین می شود

دکتر پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از طرح این فراکسیون برای برای اختصاص سهمیه ورود نمایندگان زن به مجلس شورای اسلامی خبرداد.


به گزارش زنان شاغل، با انتقاد از این که هم اکنون برای ورود بانوان به مجلس سهمیه خاصی وجود ندارد، گفت: رای مردم به ۱۷ نماینده زن در انتخابات مجلس دهم نشان داد که جامعه خواهان حضور بیشتر نمایندگان زن در خانه ملت است.
وی در گفتگو با ایرنا به قانون انتخابات فعلی اشاره کرد و گفت: ممکن است در یک دوره چند نماینده زن به مجلس راه پیدا کنند و در دوره ای دیگر هیچ زنی رای نیاورد این در حالی است که در کشورهای مختلف سهمیه خاصی برای ورود زنان به مجلس وجود دارد برای مثال در عربستان ۲۰ درصد کرسی های نمایندگی مجلس، در افغانستان ۲۷٫۷ درصد کرسی ها در اختیار زنان است و در کشور پاکستان نیز ۷۰ نماینده زن باید در مجلس حضور داشته باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: بر اساس طرحی که هم اکنون در مجلس شورای اسلامی با همکاری مرکز پژوهش ها در حال تدوین است، تلاش داریم برای ورود زنان به خانه ملت سهمیه خاصی در نظر بگیریم.
سلحشوری همچنین گفت: یکی از پیشنهادهای این فراکسیون در شهرهای بیش از یک نماینده، اختصاص سهمیه حداقل به یک زن به نسبت نمایندگان آن شهر است که البته این پیشنهاد بجز کلان شهرها است.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که شاهد حضور دو برابری زنان در مجلس بودیم اختصاص سهمیه احزاب به بانوان بود. در انتخابات مجلس هم زنان با قرار گرفتن در لیست احزاب توانستند در مجلس حضور یابند.
رییس فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: این طرح در مرحله مطالعاتی و پژوهش است و تلاش می کنیم تا آخر مجلس دهم تصویب شود.
سلحشوری همچنین گفت: با وجود دو برابر شدن تعداد زنان در مجلس دهم نسبت به مجالس قبلی، حضور تمایندگان زن در این مجلس تنها ۶ درصد است که البته این هم سهمیه زنان نیست و ممکن است در مجلس آتی هیچ زنی در مجلس رای نیاورد.
وی ادامه داد: جزییات این طرح در حال بررسی است و پس از تکمیل اطلاع رسانی می شود.مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذاریدحقوق تمامی مطالب منتشره متعلق به سایت و گردانندگان آن می باشد.